Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 11 listopada 2013

Jak wybrać firmę budowlaną we Lwówku Śląskim?

Takie pytanie stawia sobie każdy inwestor przed budową swojego wymarzonego domu. W większości przypadków wybór firmy wykonawczej podyktowany jest ceną za robociznę. Oczywiście wybór pada na wykonawcę, który zaoferuje najniższą cenę za usługę…i na tym etapie możemy popełnić błąd, ponieważ porównujemy ceny za usługę kierując się tymi samymi zasadami jak przy porównywaniu cen za produkty. Na przykład chcemy zakupić konkretny model telewizora konkretnego producenta. Sprawą oczywistą jest, że skusimy się na ofertę z niższą ceną niż z ceną wyższą za produkt, ponieważ w każdym przypadku zakupimy telewizor o tych samych parametrach technicznych. Jednak nie możemy tego samego powiedzieć o usługach. Oznacza to, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić czy usługa za niższą cenę jest korzystniejsza niż za cenę wyższą.
Na tym etapie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego jeden wykonawca przedstawia ofertę z niższą ceną niż drugi wykonawca, chociaż każdy z nich wycenił ten sam zakres robót związanych z budową domu.
Otóż „droższe” firmy budowlane zazwyczaj zatrudniają wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a to przekłada się bezpośrednio na jakość robót budowlanych. „Droższe” firmy budowlane to również dłuższe okresy gwarancyjne na wykonane roboty budowlane. Z kolei „tańsze” firmy budowlane mogą pozwolić sobie jedynie na zatrudnianie przypadkowych pracowników, którzy nigdy nie mieli zaszczytu być absolwentami budowlanych szkół zawodowych, a gwarancje na roboty budowlane nie są przez nich w ogóle udzielane.
Przy wyborze wykonawcy warto sprawdzić również jego pozycję rynkową. Firmy budowlane o ugruntowanej pozycji funkcjonują na rynku budowlanym najdłużej, co bezpośrednio przekłada się na zaufanie klientów.
Osobiście znam przypadki, w których inwestorzy zdecydowali się na najtańszą firmę budowlaną. Efektem tego było, że nie wybudowany jeszcze dom trzeba było remontować. Wówczas całkowity koszt budowy domu przewyższał ofertę droższej firmy, w przypadku której nie można by było mówić o jakichkolwiek naprawach. Wybór tańszej firmy okazał się pseudo oszczędnością.
Wybór firmy budowlanej jest dla inwestorów zawsze trudnym wyborem, a nie kiedy „rosyjską ruletką”. Wszelkie wątpliwości przyszłych mieszkańców budynku może rozwiać inżynier budowlany, który miał do czynienia z wieloma firmami budowlanymi i potrafi ocenić jakość robót z każdej osobna.
Każdy inwestor musi się poważnie zastanowić nad wyborem, zanim wyda na budowę domu ponad 250 000 PLN.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=526
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów Zdrój, Szklarska Poręba, Nowogrodziec

Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.3)?

Najczęściej stosowanym materiałem budowlanym do izolacji termicznej ścian zewnętrznych jest polistyren ekspandowany potocznie zwany styropianem. To właśnie dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła stawia on wysoki opór przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane, a jego niewielka grubość pozwala na dostateczne zaizolowanie budynku i ograniczenie kosztów jego ogrzewania.
Zazwyczaj do izolacji termicznej ścian zewnętrznych wykorzystuje się styropian EPS 70, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi przeciętnie 0,040 W/mK. Czy jest to duża czy mała wartość? Na to pytanie będzie można najlepiej odpowiedzieć, jeżeli porównamy grubość innych materiałów budowlanych, które stawiają taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa o grubości 1,0 cm.
Poniżej przedstawiam najczęściej stosowane materiały budowlane (i nie tylko), które stawiają przy określonej grubości taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa grubości 1,0 cm:
- cegła ceramiczna pełna na zaprawie cementowo – wapiennej: 19,25 cm,
- bloczki betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cementowo – wapiennej: 7,5 cm,
- bloczki betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cienkowarstwowej: 5,25 cm,
- piaskowiec: 55 cm,
- granit: 70 cm,
- żelbet (beton zbrojony): 42,5 cm,
- sosna w poprzek włókien: 4,0 cm,
- sosna wzdłuż włókien: 7,5 cm,
- miedź: 9250,0 cm,
- stal budowlana: 1450,0 cm,
- stal nierdzewna: 425,0 cm,
- świeża pokrywa śniegowa: 1,25 cm,
- śnieg ubity: 15,0 cm.
Szczególną uwagę proszę zwrócić na miedź i stal, które charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną. „Przecinanie” takimi materiałami izolacji termicznej budynku zawsze kończy się powstaniem mostków termicznych i rozwojem grzybów pleśniowych w pomieszczeniach.
Po przeanalizowaniu powyższych grubości materiałów budowlanych, które stawiają taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa o grubości 1,0 cm, wysuwają się następujące wnioski:
- nie warto budować ścian jednowarstwowych bez izolacji termicznej,
- budynki ze ścianami jednowarstwowymi, wykonane zwłaszcza w ubiegłym stuleciu, wymagają bezzwłocznej termomodernizacji,
- termomodernizacja budynków jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca z uwagi na późniejsze niższe koszty za ogrzewanie.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=516
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 

Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.2)?

W poprzednim tygodniu rozprawiliśmy się z mitem dotyczącym docieplania ścian zewnętrznych z cegły ceramicznej pełnej wraz z pustką powietrzną, albowiem w poglądach wielu inwestorów istnieje przekonanie o braku potrzeby termomodernizacji budynku o takich właśnie ścianach.
W tym tygodniu na celownik weźmiemy ściany kamienne, których grubość w budynkach mieszkalnych niejednokrotnie przekracza wartość ponad 1,00 m. Właściciele takich budynków żyją ze świadomością, że ściany o takiej grubości izolują bardzo dobrze przed utratą ciepła. Są przekonani, że im grubsza ściana tym lepiej. Niestety rzeczywistość jest inna. Ściany kamienne są bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Bardzo dobrze przewodzą pieniądze z naszych portfeli do portfeli właścicieli składów opału.
Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Powodem jest bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który dla ściany z piaskowca wynosi 2,5 W/mK, tj. około 62 razy więcej niż styropian.
Przykładowe rozwiązanie ściany kamiennej przedstawia się w sposób następujący, patrząc od strony wewnętrznej: tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm, kamień (piaskowiec) murowany na zaprawie glinianej gr. 1000 mm i tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm.
Dla zbudowanej ściany z takich komponentów współczynnik przenikania ciepła U wynosi aż około 1,62 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 79,15 zł/rok,
- energia elektryczna: 110,64 zł/rok,
- węgiel kamienny: 19,15 zł/rok,
- gaz płynny: 54,80 zł/rok,
- gaz ziemny: 40,48 zł/rok,
- drewno opałowe: 20,97 zł/rok,
- eko-groszek: 30,20 zł/rok.
W przypadku docieplenia rozpatrywanej ściany styropianem EPS 70 gr. 150 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosiłby już tylko około 0,23 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1 m2 ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 11,24 zł/rok,
- energia elektryczna: 15,71 zł/rok,
- węgiel kamienny: 2,72 zł/rok,
- gaz płynny: 7,78 zł/rok,
- gaz ziemny: 5,75 zł/rok,
- drewno opałowe: 2,98 zł/rok,
- eko-groszek: 4,29 zł/rok.
Po przeanalizowaniu powyższych cen jednostkowych od razu można wysnuć wniosek, że ściany kamienne są bardzo energochłonne bez względu na ich grubość. Dopiero docieplenie takich przegród może znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku. Należy również mieć na uwadze fakt, że nie zawsze ściany kamienne można będzie docieplić styropianem.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=497
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 

Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.1)?

Z takim pytaniem borykają się inwestorzy, którzy zastanawiają się nad podjęciem decyzji o termomodernizacji swojego domu. Przy podejmowaniu tego typu decyzji inwestorzy często kierują się fałszywymi przekonaniami i mitami na temat docieplania budynku.
Jednym z mitów, z którym się często spotykam jest to, że ściany wykonane z cegły ceramicznej pełnej zwłaszcza z pustką powietrzną nie wymagają docieplenia. Nic bardziej mylnego. Jest to bardzo energochłonna ściana, ponieważ mur z cegły charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, która oscyluje w granicach 0,77 W/mK, tj. około dwadzieścia razy większą niż styropian. Natomiast opór cieplny niewentylowanej pustki powietrznej gr. 40-60 mm odpowiada styropianowi gr. jedynie 7 mm!! Żadna rewelacja. Izolacyjność pustki powietrznej jest bardzo przeceniana.
Takie rozwiązanie było godne polecenia…ale sto lat temu.
Przykładowe rozwiązanie ściany ceglanej, która była modna w ubiegłym stuleciu, przedstawia się w sposób następujący, patrząc od strony wewnętrznej: tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 250 mm, pustka powietrzna niewentylowana gr. 40-60 mm, cegła ceramiczna pełna murowana na zaprawie cementowo-wapiennej gr. 120 mm i tynk cementowo-wapienny gr. 20 mm.
Dla zbudowanej ściany z takich komponentów współczynnik przenikania ciepła U wynosi aż około 1,14 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 mściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 55,70 zł/rok,
- energia elektryczna: 77,86 zł/rok,
- węgiel kamienny: 13,48 zł/rok,
- gaz płynny: 38,56 zł/rok,
- gaz ziemny: 28,49 zł/rok,
- drewno opałowe: 14,76 zł/rok,
- eko-groszek: 21,25 zł/rok.
W przypadku docieplenia rozpatrywanej ściany styropianem EPS 70 gr. 150 mm, współczynnik przenikania ciepła wynosiłby już tylko około 0,22 W/m2K. Oznacza to, że ilość ciepła jaka będzie przenikać przez 1,0 m2ściany może nas kosztować w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 10,75 zł/rok,
- energia elektryczna: 15,03 zł/rok,
- węgiel kamienny: 2,60 zł/rok,
- gaz płynny: 7,44 zł/rok,
- gaz ziemny: 5,50 zł/rok,
- drewno opałowe: 2,85 zł/rok,
- eko-groszek: 4,10 zł/rok.
W chwili obecnej każdy z nas jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy docieplać budynek i znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, czy może lepiej inwestować w skład opału?
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=488
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 

Ile kosztują nas mostki termiczne (cz.2)?

W tamtym tygodniu zajmowaliśmy się mostkami termicznymi, które występują na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczków betonu komórkowego. Mostek termiczny rozpatrywaliśmy w dwóch wariantach: bez docieplenia oraz z dociepleniem płytami wiórowo-cementowymi. Rozwiązanie detalu było znane nam w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym, który jest często popełniany przez wykonawców i inwestorów w czasach obecnych. Mowa tutaj o mostku termicznym jaki możemy spotkać na żelbetowej płycie balkonowej, która połączona jest z wieńcem stropowym. Płyta balkonowa najczęściej przerywa docieplenie ściany zewnętrznej, zaś sama również nie jest docieplana z uwagi na iluzjonistyczne zmniejszanie kosztów budowy przez inwestora.
Rozpatrzmy przypadek ściany dwuwarstwowej z pustaków ceramiki poryzowanej o grubości 250 mm, która izolowana jest styropianem o grubości 150 mm. Obliczeniowa wartość mostka termicznego dla niżej przedstawionego modelu wynosi 0,620 [W/mK].
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za trzy metry bieżące mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie długości ma balkon w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
Roczny koszt mostka termicznego wywołanego płytą balkonową w zależności od nośnika energii:
- olej opałowy: 90,80 zł/rok,
- energia elektryczna: 127,03 zł/rok
- węgiel kamienny: 21,99 zł/rok
- gaz płynny: 62,92 zł/rok,
- gaz ziemny: 46,48 zł/rok,
- drewno opałowe: 24,08 zł/rok,
- eko-groszek: 34,68 zł/rok.
Niestety we współczesnym budownictwie popełnia się ciągle wiele błędów czego efektem jest powstawanie mostków termicznych, które generują dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku.
Źródłem popełnianych błędów jest zbyt mała wiedza wykonawcy lub nieświadomość inwestorów.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=470
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 



Ile kosztują nas mostki termiczne (cz.1)?

Ostatnimi czasy zrobił się duży szum medialny wokół mostków termicznych jakie występują w budynkach. Każdy budujący spotkał się z tym pojęciem, ale nie każdy je rozumie. Zazwyczaj inwestorzy wiedzą tylko tyle, że występowanie mostków termicznych w budynkach jest rzeczą niepożądaną… I bardzo słusznie, bo mostki termiczne to przecież dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Są to miejsca, w których ciepło przenika z większą intensywnością w stosunku do miejsc,w których te mostki termiczne nie występują.
Ale ile tak naprawdę kosztują nas mostki termiczne? Wszędzie słyszymy tylko o podwyższonych kosztach za ogrzewanie, ale nikt nie mówi i nikt nie pisze ile to pieniędzy musimy więcej wydać. Pieniędzy, które z pewnością są wyrzucane w błoto.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym występującym na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczk
ów betonu komórkowego (tzw. siporeks).
Najwięcej takich budynków powstało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Część inwestorów wykonywała wieniec stropowy na całej szerokości ściany a część z nich próbowała go docieplać płytami wiórowo-cementowymi grubości 20-30 mm.
Dla takich przypadków wartość współczynnika przenikania ciepła (taką wielkością określamy wpływ mostka termicznego) dla pierwszego i drugiego wariantu wynosi odpowiednio 0,204 i 0,117 [W/mK].
W tym miejscu musiałem posłużyć się dość tajemniczą jednostką dla każdego budującego. Może nie będę definiował tej jednostki, a jedynie przełożę wartość współczynników przenikania ciepła na wartość w pieniądzu.
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za czterdzieści metrów bieżących mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie obwodu ma jednorodzinny budynek mieszkalny.
Wariant I (wieniec stropowy na całej szerokości ściany):
- olej opałowy: 398,71 zł/rok,
- energia elektryczna: 557,30 zł/rok
- węgiel kamienny: 96,48 zł/rok
- gaz płynny: 276,04 zł/rok,
- gaz ziemny: 203,90 zł/rok,
- drewno opałowe: 105,65 zł/rok,
- eko-groszek: 152,14 zł/rok.
Wariant II (wieniec stropowy docieplony płytą wiórowo-cementową gr. 20 mm):
- olej opałowy: 228,67 zł/rok,
- energia elektryczna: 319,63 zł/rok
- węgiel kamienny: 55,33 zł/rok
- gaz płynny: 158,32 zł/rok,
- gaz ziemny: 116,94 zł/rok,
- drewno opałowe: 60,59 zł/rok,
- eko-groszek: 87,26 zł/rok.
Po przeanalizowaniu podanych kwot w obu wariantach w zależności od nośnika energii wszystkim nam nasuwa się tylko jeden wniosek…do termomodernizacji takich budynków należy przystępować bezzwłocznie.
Proszę pamiętać, że to tylko jeden z wielu mostków termicznych jakie występują w budynkach. Zatem całkowite dodatkowe koszty za ogrzewanie budynków na poczet występujących mostków termicznych są dużo dużo większe niż moglibyśmy przypuszczać.
Należy również mieć na uwadze fakt, iż zaoszczędzone pieniądze – różnica pomiędzy kosztami ogrzewania przed termomodernizacją a po termomodernizacji – mogą być wydane na spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby termomodernizacji budynku.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=422
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów