Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 11 listopada 2013

Ile kosztują nas mostki termiczne (cz.1)?

Ostatnimi czasy zrobił się duży szum medialny wokół mostków termicznych jakie występują w budynkach. Każdy budujący spotkał się z tym pojęciem, ale nie każdy je rozumie. Zazwyczaj inwestorzy wiedzą tylko tyle, że występowanie mostków termicznych w budynkach jest rzeczą niepożądaną… I bardzo słusznie, bo mostki termiczne to przecież dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Są to miejsca, w których ciepło przenika z większą intensywnością w stosunku do miejsc,w których te mostki termiczne nie występują.
Ale ile tak naprawdę kosztują nas mostki termiczne? Wszędzie słyszymy tylko o podwyższonych kosztach za ogrzewanie, ale nikt nie mówi i nikt nie pisze ile to pieniędzy musimy więcej wydać. Pieniędzy, które z pewnością są wyrzucane w błoto.
W tym tygodniu zajmiemy się mostkiem termicznym występującym na wieńcu stropowym w ścianie jednowarstwowej z bloczk
ów betonu komórkowego (tzw. siporeks).
Najwięcej takich budynków powstało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Część inwestorów wykonywała wieniec stropowy na całej szerokości ściany a część z nich próbowała go docieplać płytami wiórowo-cementowymi grubości 20-30 mm.
Dla takich przypadków wartość współczynnika przenikania ciepła (taką wielkością określamy wpływ mostka termicznego) dla pierwszego i drugiego wariantu wynosi odpowiednio 0,204 i 0,117 [W/mK].
W tym miejscu musiałem posłużyć się dość tajemniczą jednostką dla każdego budującego. Może nie będę definiował tej jednostki, a jedynie przełożę wartość współczynników przenikania ciepła na wartość w pieniądzu.
Podane poniżej dodatkowe koszty za ogrzewanie są kosztami za czterdzieści metrów bieżących mostka termicznego, ponieważ tyle przeciętnie obwodu ma jednorodzinny budynek mieszkalny.
Wariant I (wieniec stropowy na całej szerokości ściany):
- olej opałowy: 398,71 zł/rok,
- energia elektryczna: 557,30 zł/rok
- węgiel kamienny: 96,48 zł/rok
- gaz płynny: 276,04 zł/rok,
- gaz ziemny: 203,90 zł/rok,
- drewno opałowe: 105,65 zł/rok,
- eko-groszek: 152,14 zł/rok.
Wariant II (wieniec stropowy docieplony płytą wiórowo-cementową gr. 20 mm):
- olej opałowy: 228,67 zł/rok,
- energia elektryczna: 319,63 zł/rok
- węgiel kamienny: 55,33 zł/rok
- gaz płynny: 158,32 zł/rok,
- gaz ziemny: 116,94 zł/rok,
- drewno opałowe: 60,59 zł/rok,
- eko-groszek: 87,26 zł/rok.
Po przeanalizowaniu podanych kwot w obu wariantach w zależności od nośnika energii wszystkim nam nasuwa się tylko jeden wniosek…do termomodernizacji takich budynków należy przystępować bezzwłocznie.
Proszę pamiętać, że to tylko jeden z wielu mostków termicznych jakie występują w budynkach. Zatem całkowite dodatkowe koszty za ogrzewanie budynków na poczet występujących mostków termicznych są dużo dużo większe niż moglibyśmy przypuszczać.
Należy również mieć na uwadze fakt, iż zaoszczędzone pieniądze – różnica pomiędzy kosztami ogrzewania przed termomodernizacją a po termomodernizacji – mogą być wydane na spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby termomodernizacji budynku.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=422
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz...