Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 11 listopada 2013

Docieplać czy nie docieplać budynku (cz.3)?

Najczęściej stosowanym materiałem budowlanym do izolacji termicznej ścian zewnętrznych jest polistyren ekspandowany potocznie zwany styropianem. To właśnie dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła stawia on wysoki opór przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane, a jego niewielka grubość pozwala na dostateczne zaizolowanie budynku i ograniczenie kosztów jego ogrzewania.
Zazwyczaj do izolacji termicznej ścian zewnętrznych wykorzystuje się styropian EPS 70, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi przeciętnie 0,040 W/mK. Czy jest to duża czy mała wartość? Na to pytanie będzie można najlepiej odpowiedzieć, jeżeli porównamy grubość innych materiałów budowlanych, które stawiają taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa o grubości 1,0 cm.
Poniżej przedstawiam najczęściej stosowane materiały budowlane (i nie tylko), które stawiają przy określonej grubości taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa grubości 1,0 cm:
- cegła ceramiczna pełna na zaprawie cementowo – wapiennej: 19,25 cm,
- bloczki betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cementowo – wapiennej: 7,5 cm,
- bloczki betonu komórkowego odmiany 600 na zaprawie cienkowarstwowej: 5,25 cm,
- piaskowiec: 55 cm,
- granit: 70 cm,
- żelbet (beton zbrojony): 42,5 cm,
- sosna w poprzek włókien: 4,0 cm,
- sosna wzdłuż włókien: 7,5 cm,
- miedź: 9250,0 cm,
- stal budowlana: 1450,0 cm,
- stal nierdzewna: 425,0 cm,
- świeża pokrywa śniegowa: 1,25 cm,
- śnieg ubity: 15,0 cm.
Szczególną uwagę proszę zwrócić na miedź i stal, które charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną. „Przecinanie” takimi materiałami izolacji termicznej budynku zawsze kończy się powstaniem mostków termicznych i rozwojem grzybów pleśniowych w pomieszczeniach.
Po przeanalizowaniu powyższych grubości materiałów budowlanych, które stawiają taki sam opór cieplny jak płyta styropianowa o grubości 1,0 cm, wysuwają się następujące wnioski:
- nie warto budować ścian jednowarstwowych bez izolacji termicznej,
- budynki ze ścianami jednowarstwowymi, wykonane zwłaszcza w ubiegłym stuleciu, wymagają bezzwłocznej termomodernizacji,
- termomodernizacja budynków jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca z uwagi na późniejsze niższe koszty za ogrzewanie.
http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=516
Biuro Inżynierskie Bogumiła Bytnar, ul. Asnyka 1 Lwówek Śląski projekty domów, projekty budowlane, świadectwa charakterystyki energetycznej, kosztorysy budowlane, termowizja, mykologia budowlana, nadzór budowlany, kierownik budowy, inspektor nadzoru, adaptacja projektu Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Lubomierz, Wleń, Bolesławiec, Jelenia Góra, Złotoryja, Lubań, Świeradów 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz...