Szukaj na tym blogu

czwartek, 28 czerwca 2012

Mostki termiczne (3)...czyli jak zamontować stolarkę drzwiową.


Kolejny popis znajomości budowlanki. Montaż drzwi wejściowych do jednorodzinnego budynku mieszkalnego przerósł możliwości wykonawców...
Inwestor był zaniepokojony panującą niską temperaturą w wiatrołapie na poziomie 6˚C (przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -5˚C) pomimo zainstalowania ogrzewania podłogowego. Sądził, że powierzchnia grzejnika podłogowego jest zbyt mała i postanowił dołożyć jeszcze jeden grzejnik, tym razem na ścianie. Ku jemu zdziwieniu temperatura w pomieszczeniu wzrosła tylko do 7˚C (przy dalej panujących niekorzystnych warunkach zewnętrznych).
Po przeprowadzeniu wizji lokalnej i wykonaniu zdjęć termowizyjnych szybko znalazła się przyczyna panujących niskich temperatur w wiatrołapie. Otóż budynek został ocieplony w czasie kiedy nie zamontowana była stolarka drzwiowa. Wykonawca przykleił płyty styropianowe do krawędzi otworu drzwiowego a monter drzwi zamontował ramę drzwiową w osi ściany (płyty styropianowe nie nachodziły na ramę drzwiową). W efekcie powstał mostek termiczny i doszło do rozwoju grzybów pleśniowych na ościeżach w pomieszczeniu wiatrołapu. Oczywiście ani jedna ani druga ekipa nie widzi błędu w swoich poczynaniach. Widzi natomiast wszystko "oko" kamery termowizyjnej.

AKTUALIZACJA..
Na prośbę naszych Czytelników postanowiliśmy zaktualizować artykuł o dodanie rysunku przedstawiającego sposób montażu stolarki drzwiowej przez "wybitnych fachowców"!! Również wskazaliśmy prawidłowy sposób jej zamontowania.


Oddychanie ścian..

Często w światopoglądzie inwestorów istnieje fałszywe przekonanie o oddychaniu ścian... Z tego tytułu postanawiają nie ocieplać budynku styropianem, ponieważ jak wszyscy wspólnie twierdzą "nie chcą mieszkać w termosie".
Termin "oddychanie ścian" powstał na potrzeby prowadzenia polityki marketingowej przez producentów materiałów budowlanych. Producenci swoimi sloganami zachęcają potencjalnych inwestorów do budowania, stwierdzając jednoznacznie "buduj, to proste". Otóż nie. Budownictwo jest jedną z najtrudniejszych dyscyplin naukowych w naszym życiu.
Jeśli chodzi o stosowanie terminu "oddychanie ścian" to muszę wyjaśnić, że ściany nie oddychają!!! Nie oddychają ponieważ nie mają płuc, oskrzeli lub innych narządów im to umożliwiających. Każdego inwestora, który używa w swoich wypowiedziach tego terminu, pytam co przez to rozumie...i ilu inwestorów tyle odpowiedzi. Nikt nie wie co to oznacza, ale wszyscy wiedzą, że ściana musi oddychać.
Kilka lat temu w Instytucie Techniki Budowlanej (ITB) przeprowadzono badania mające na celu podważenie niechlubnego poglądu na temat ocieplenia ścian styropianem. Rozpatrywano trzy przypadki dla ściany:
- z cegły ceramicznej pełnej o grubości 25 cm,
- z cegły ceramicznej pełnej o grubości 25 cm, która została ocieplona wełną mineralną o grubości 10 cm,
- z cegły ceramicznej pełnej o grubości 25 cm, która została ocieplona styropianem o grubości 10 cm.
W każdym dla trzech przypadków zbadano wielkość strumienia pary wodnej jaki dyfunduje (przenika) przez ścianę. Okazało się, że wielkość strumienia pary wodnej dyfundującej przez każdą ze ścian mieści się w granicy 5-7 % (bez względu na to czy jest ocieplona styropianem czy nie) całkowitej ilości pary wodnej jaka jest wytwarzana w lokalu mieszkalnym. Pozostała ilość pary wodnej powinna zostać usunięta przez sprawnie działającą wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Niestety tak się nie dzieje. Nie spotkałem się jeszcze, aby w lokalach mieszkalnych działała sprawnie wentylacja (zwłaszcza grawitacyjna). W takich przypadkach następuje wzrost wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach, rozwój grzybów pleśniowych na wewnętrznej powierzchni ścian zewnętrznych, a użytkownicy zapadają na różnego typu schorzenia. Oczywiście całą winą obarczony jest styropian....

środa, 27 czerwca 2012

Mostki termiczne (2)..czyli jak oszczędzamy pieniążki na ogrzewaniu.


Na zdjęciu termowizyjnym widoczny wielorodzinny budynek mieszkalny (cztery lokale mieszkalne). Mieszkańcy tego budynku bardzo się dziwili, że roczny koszt jego ogrzewania przekracza w sumie ponad 25000 PLN. Po obejrzeniu zdjęć termowizyjnych szybko znaleźli odpowiedź na nurtujące ich pytania dotyczące ponoszonych kosztów eksploatacyjnych.
Niestety ciągle wolimy "inwestować" w węgiel, drewno czy gaz. Nie potrafimy oszczędzać..

wtorek, 26 czerwca 2012

Więżba dachowa (1)..

konstrukcje drewniane, krokiew, murłata, połączenia drewniane, więźba dachowa
Nieprawidłowe połączenie krokwi dachowej z murłatą usytuowaną na ściance kolankowej. Zbyt płytki zacios krokwi na murłacie spowodował powstanie małej powierzchni docisku. Mała powierzchnia docisku krokwi do murłaty będzie powodować przekroczenie wytrzymałości drewna na ściskanie prostopadłe do włókien. Niestety wykonawca nie miał żadnego pojęcia o wykonywaniu połączeń więźby dachowej. Nie zatrudniał nawet cieśli, chcąc "zminimalizować" koszty budowy. Dla nieprawidłowo wykonanych połączeń trzeba będzie opracować sposób ich wzmocnienia poprzez zwiększenie powierzchni docisku. Oczywiście wszystko na koszt inwestora, który połakomił się na "tanią" firmę.  Inwestor przyrzekł sobie, że przy wyborze kolejnych wykonawców nie będzie sugerował się tylko ceną świadczonych przez nich usług ale przede wszystkim poziomem ich wiedzy fachowej.

Mostki termiczne (1)..



Kiedy właściciel budynku obejrzał zdjęcia termowizyjne, zrozumiał dlaczego wydaje co roku tyle pieniędzy na opał. Zrozumiał, że te pieniądze mógł zainwestować w termomodernizacje budynku, a nie w skład opału. Teraz żałuje, że wcześniej nie skontaktował się w tym temacie z inżynierem budowlanym...ale na wiosnę przystępuje już do robót termomodernizacyjnych, tylko pod nadzorem specjalisty.