Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Dylematy budującego we Lwówku Śląskim (cz1..)

Ostatnio wielu ludzi zadaje mi pytania: Jakie okna najlepiej kupić do domu - z podwójnym czy z potrójnym szkleniem?? Czy okna z potrójnym szkleniem są faktycznie takie energooszczędne?? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. A wszystko to za sprawą marketingu, który do cna wypierze nasze mózgi i opróżni kieszonki naszych portfeli. 
We wszystkich ulotkach reklamowych sprzedawcy prześcigają się w wartościach współczynnika przenikania ciepła U. Im niższy współczynnik przenikania ciepła tym lepiej. 
W tej nierównej walce to okno z podwójnym szkleniem będzie charakteryzowało się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła niż okno z potrójnym szkleniem o tych samych wymiarach. Zatem nasuwa się nam już pierwszy wniosek, że budynek wyposażony w okna z potrójnym szkleniem powinien zużywać mniej energii. Ale czy tak jest naprawdę??
Niski współczynnik przenikania ciepła U utożsamiany jest z energooszczędną stolarką okienną, co oczywiście nie jest do końca prawdą.
Jeszcze nie spotkałem się w swojej praktyce, aby sprzedający zamieszczali w ulotkach reklamowych wartości współczynnika przepuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie g. Co oznacza ten współczynnik g. Może trochę teorii.
Promieniowanie słoneczne padające na oszklenie stolarki okiennej częściowo zostanie odbite, częściowo zaabsorbowane i częściowo przepuszczone. Współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie jest niczym innym jak ilorazem promieniowania przepuszczonego do promieniowania padającego i przybiera wartości od 0 do 1.
Tutaj już dochodzimy do drugiego wniosku, że okna z potrójnym szkleniem będą przepuszczać mniej promieniowania słonecznego niż okna z podwójnym szkleniem. Mniej przepuszczonego promieniowania słonecznego to mniejsze zyski ciepła w budynku.
Na potrzeby artykułu przeanalizowałem pod względem energetycznym okno o wymiarach 1,20x1,50 m, usytuowane od strony południa w ścianie zewnętrznej pomieszczenia, w którym podczas sezonu grzewczego panuje temperatura 20˚C.
Okno z podwójnym szkleniem:
- współczynnik przenikania ciepła U dla okna - 1,39 W/m2*K,
- współczynnik g = 0,67,
- straty ciepła Qt = 243,20 kWh/rok,
- zyski ciepła Qs = 469,92 kWh/rok.
Okno z potrójnym szkleniem:
- współczynnik przenikania ciepła U dla okna - 0,88 W/m2*K,
 - współczynnik g = 0,50,
- straty ciepła Qt = 157,13 kWh/rok,
- zyski ciepła Qs = 350,69 kWh/rok.
Po przeprowadzeniu analizy energetycznej wyklarował się nam kolejny wniosek. Różnica pomiędzy zyskami ciepła a stratami ciepła dla okna z podwójnym szkleniem jest wyższa niż dla okna ze szkleniem potrójnym. W tym przypadku bilans energetyczny jest korzystniejszy dla tego pierwszego. Zyski ciepła wzięły górą nad stratami ciepła. 
Zyski ciepła to nieodłączny składnik bilansu energetycznego, który będzie decydował o zużyciu opału na cele grzewcze. Każdy z nas miał okazje się o tym przekonać przebywając w pomieszczeniach od strony północnej i południowej w słoneczny zimowy dzień.
Podsumowując dzisiejsze wywody, przed zakupem stolarki okiennej należy od sprzedawcy zażądać przeprowadzenia analizy ekonomiczno-energetycznej, która w jednoznaczny sposób odpowie na postawione na wstępie pytania. Na szczęście niektórzy sprzedawcy już wykonują bezpłatnie takie analizy dla swoich klientów.

czwartek, 16 sierpnia 2012

Nocne polowanie we Lwówku Śląskim (cz.4)..

To co widzimy na zdjęciu obok to nie jest start legendarnego wahadłowca Columbia.. To jest nieocieplona brama garażowa w ogrzewanym garażu w jednym z budynków mieszkalnych na naszym pięknym osiedlu. Brama garażowa z pewnością została nabyta w ramach tzw. "promocji", która polegała na zaoszczędzeniu pieniążków przy zakupie towaru i wydaniu ich w całości na opał w ciągu kliku sezonów grzewczych. Różnica temperatur pomiędzy powierzchnią ściany zewnętrznej budynku a powierzchnią bramą garażową wynosiła ponad 10˚C!!
Aby nie wydawać niepotrzebnie pieniążków na "ogrzewanie sobie podwórka", przy zakupie stolarki drzwiowej (lub okiennej) należy kierować się między innymi niską wartością współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K]. Zakupy zawsze warto zrobić w hurtowniach materiałów budowlanych,  w których są zatrudnieni doradcy techniczni. Osoby te wskażą odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła w zależności od wymagań lub potrzeb inwestora.

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Najlepsza firma budowlana we Lwówku Śląskim (cz.4)..

Jaki klej do płytek??
Najczęstszą odpowiedzią jaką usłyszałem w swojej praktyce inżynierskiej: "do klejenia płytek na schodach zewnętrznych (tarasach lub balkonach) nadaje się wyłącznie klej mrozoodporny". Niestety tak nie jest do końca. Głównymi cechami jakimi powinien odznaczać się klej cementowy jest elastyczność, przyczepność do podłoża oraz tiksotropowość.

Elastyczność..
I znowu mamy do czynienia z szeroko pojętym marketingiem. Często na opakowaniach zapraw klejowych producenci dopisują "klej elastyczny". Czy tak naprawdę mamy do czynienia z klejem elastycznym? Niestety nie.. Aczkolwiek w porównaniu do zwykłej zaprawy cementowej (sztywnej) takie kleje są elastyczne, a to ze względu na całą masę dodatków - polimerów tworzyw sztucznych. Jednakże aby klej można było uznać za elastyczny musi on przejść odpowiednie badania. Wówczas w oznaczeniu kleju cementowego pojawi się symbol S1 lub S2. Symbol S1 oznacza odkształcenie poprzeczne w zakresie od 2,5 do 5,0 mm, zaś symbol S2 oznacza odkształcenie poprzeczne powyżej 5,0 mm. Zastosowanie kleju cementowego S1 lub S2 zależne z pewnością będzie od koloru układanych płytek oraz od orientacji względem kierunków świata.
Należy jeszcze zaznaczyć, że stosowanie kleju elastycznego jest obligatoryjne ze względu na współczynnik rozszerzalności liniowej, który przyjmuje inną wartość dla podłoża jaki i dla samej płytki. Jeżeli po upalnym dniu nagle się ochłodzi i spadnie deszcz, wówczas temperatura podłoża i płytki się obniży. Wraz ze zmianą ich temperatury zmieniają się ich wymiary liniowe. To z kolei prowadzi do powstania naprężeń ścinających pomiędzy klejem a podłożem i płytką. Dlatego tylko klej elastyczny (oznaczenie S1 lub S2) jest w stanie przejąć te naprężenia, czego nie można przypisać sztywnej zaprawie cementowej.

Przyczepność do podłoża..
Tutaj należałoby wspomnieć o badaniu mrozoodporności klej cementowego. Klej cementowy jest mrozoodporny kiedy przejdzie odpowiednie badanie przyczepności po 25 cyklach zamarzania i odmarzania. Takie badanie zupełnie nie odzwierciedla warunków panujących w klimacie Polski, gdzie w sezonie zimowym mamy do czynienia z przejściem przez temperaturę 0˚C ponad sto razy. Dlatego tak ważne jest aby do klejenia płytek stosować klej cementowy o podwyższonej przyczepności, który powinien być oznaczony symbolem C2 a nie C1.

Tiksotropowość..
Nie będę przytaczał definicji tiksotropii..Napiszę tylko tyle, że klej cementowy powinien być "upłynniony", tzn. że powinien się on samoczynnie rozlewać pod całą powierzchnią płytki podczas dociskania jej do podłoża. Tym samym nie doprowadzimy do powstania pomiędzy płytką a podłożem wolnych przestrzeni, które idealnie jest w stanie wypełnić woda pochodząca z opadów atmosferycznych. "Uwięziona" wodą w sezonie zimowym zamarznie i zwiększy swoją objętość o około 9% odpychając płytkę od podłoża. Efekt doskonale widać na powyższym zdjęciu.

Jaka zaprawa do spoinowania??
Od zaprawy spoinującej również wymaga się aby była odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz na obciążenie ruchem pieszych. Dlatego cementowe zaprawy spoinujące powinny być oznaczone symbolem CG 2 W A lub CG 2 W..  

Podsumowanie.
Większość inwestorów kieruje się niską ceną usług firm budowlanych i niską ceną materiałów budowlanych. Finał takiego pseudo oszczędzania jest zawsze taki sam. Tacy inwestorzy wydają pieniążki co najmniej dwa razy. Pierwszy raz aby wybudować tanio, drugi raz aby wybudować dobrze. Niestety tanie usługi i dobre usługi nie idą w parze zwłaszcza w sektorze budowlanym.
Omówione zagadnienia dotyczące płytek, klejów i zapraw spoinujących to tylko kropla w oceanie wiedzy technicznej jaką powinny dysponować osoby zatrudnione w firmie budowlanej.